Pomocy, mój koń ma problemy żołądkowe!
Problemy żołądkowe u koni? MUSTAX G (Gastro) pomaga!
Problemy żołądkowe, a nawet ostre wrzody są niestety jednymi z najczęstszych chorób u koni w dzisiejszych czasach. Niewłaściwe żywienie i hodowla, a także zwiększony stres sprawiają, że żołądek konia staje się zbyt "kwaśny". Według aktualnych badań, do 40% wszystkich koni rekreacyjnych, 50% wszystkich źrebiąt, 60% wszystkich koni wyścigowych i prawie 90% wszystkich koni wyścigowych cierpi z powodu nieprawidłowości.
W przeciwieństwie do ludzi, którzy produkują kwas żołądkowy tylko natychmiast po jedzeniu, konie produkują go stale, tj. przez całą dobę. Jeśli jednak naturalne mechanizmy ochronne zostaną zakłócone, kwas żołądkowy wchodzi w bezpośredni kontakt z błoną śluzową żołądka, co często prowadzi do podrażnienia błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka). Jeśli ten stan się utrzymuje, mogą rozwinąć się przerażające wrzody żołądka (wrzody żołądka), znane również jako Equine Gastric Ulcer Syndrome (EGUS).
Objawy problemów żołądkowych
Objawy są często stosunkowo niespecyficzne na początku i niekoniecznie bezpośrednio wskazują na problemy żołądkowe. Istnieją jednak oznaki/zachowania konia, które mogą wskazywać na wrzody żołądka:
U dorosłych koni:
- Ostra lub nawracająca kolka, szczególnie po zjedzeniu paszy treściwej
- Słabe lub wybiórcze jedzenie, zwiększone lub zmniejszone picie
- Nieprzyjemny zapach z pyska, zgrzytanie zębami, pchły / puste przeżuwanie / odbijanie
- Słaba kondycja ogólna, utrata masy ciała
- Zmiany w zachowaniu, utrata wydajności i niezdolność do jazdy
- Zachowanie obronne podczas siodłania i/lub zaprzęgania
U źrebiąt:
- Biegunka, kolka
- Słabe picie mleka lub ciągłe odstawianie
- Obfite ślinienie, zgrzytanie zębami, wzdęty brzuch
- Gorączka i zmiany w morfologii krwi
- Matowa sierść
- Słaby stan rozwoju
Diagnostyka
Jeśli często zauważasz jeden lub więcej z tych objawów, zdecydowanie zalecamy profesjonalne wyjaśnienie! Dokładną diagnozę może postawić tylko lekarz weterynarii i tylko za pomocą gastroskopii. Jeśli nie jest to możliwe, weterynarz przeprowadzi tak zwaną terapię diagnostyczną. Oznacza to, że Twój koń otrzyma terapię, którą otrzymałyby również konie z wrzodami żołądka. Jeśli objawy ulegną zauważalnej poprawie, przyczyną może być wrzód żołądka.
Przyczyny
Błędy w żywieniu, hodowli, treningu i stresie należą do głównych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju wrzodów żołądka. W szczególności odpowiedzialny jest brak wysokiej jakości paszy objętościowej, zbyt duża ilość skrobiowej paszy treściwej w zbyt małych porcjach i zbyt długie przerwy między karmieniami. Jednakże nieodpowiednia hodowla z niewielkim dostępem lub brakiem dostępu do pastwisk i/lub wybiegów, brak kontaktów społecznych i stresujący transport mogą również odgrywać pewną rolę. Intensywny trening z dużą ilością kłusa i galopu, na przykład, zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej konia, przez co kwaśny sok żołądkowy dłużej styka się ze ścianą żołądka.
W sporcie jeździeckim prawie niemożliwe jest całkowite uniknięcie stresu związanego z wydajnością podczas sezonu zawodów. Intensywne treningi i zawody zawsze wiążą się ze stresem fizycznym i psychicznym, niezależnie od tego, jak dobrze koń jest do nich przygotowany. Dlatego też ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych wzrasta wraz z intensywnością zawodów, nawet jeśli koń jest utrzymywany i karmiony optymalnie. Granica tolerancji na stres różni się znacznie w zależności od konia. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jaki jest próg twojego konia, abyś mógł lepiej ocenić, z czym może sobie poradzić, a z czym nie. Należy również wziąć pod uwagę "stres emocjonalny", np. z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub zmiany stada.
Kolka, taka jak niedrożność jelit, przemieszczenie jelit lub gazowanie, może również sprzyjać późniejszemu rozwojowi wrzodów żołądka. Oczywiście ból, brak paszy i podawanie leków również są za to odpowiedzialne.
Leki
Problemy żołądkowe u koni można na ogół dobrze leczyć - jednak czas trwania i powodzenie leczenia zależą od ciężkości choroby, optymalizacji żywienia, warunków hodowli i treningu, a także leczenia wszelkich chorób podstawowych, jeśli są one (współ)przyczyną wrzodów. W leczeniu farmakologicznym stosowany jest głównie aktywny składnik "omeprazol". Jest to bloker pompy protonowej, który szybko i skutecznie zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego, dzięki czemu proces gojenia może rozpocząć się natychmiast.
Po zakończeniu ostrej terapii lub w przypadku drobnych problemów MUSTAX G niezawodnie utrzymuje kwas żołądkowy konia w równowadze, czyniąc go szczęśliwszym, zauważalnie bardziej chętnym do działania i bardziej zrównoważonym.
MUSTAXG oferuje zatem skuteczne rozwiązanie dla zdrowia i zadowolenia konia. Jest to w 100% naturalny suplement paszowy, który aktywnie wspomaga wchłanianie nadmiaru kwasu żołądkowego i tworzy zrównoważoną wartość pH w żołądku przy codziennym stosowaniu. To sprawia, że MUSTAX G jest idealną alternatywą dla leczenia wrzodów niezwykle drogimi preparatami oraz skutecznie i delikatnie zapobiega nadkwaśności żołądka i problemom żołądkowym!
MUSTAXG jest wolny od dopingu i zgodny z ADMR
Zostaw komentarz